Yalova Tatil Yerleri | Yalova Tatil

İstanbul’un ilçesi, Bursa’nın hinterlandıyken il olan Yalova 1999 Marmara depreminden büyük ölçüde etkilendi. Her şeye rağmen Yalovalılar geleceğe umutla bakıyorlar. Depremden ders alıp doğayla uyumlu yapılaşmayı kural haline getirirlerse, Yalova turizm alanında var olan potansiyelini ekonomisinin en önemli itici gücü yapabilir. Çünkü Yalova’da turizm için her şey var. İstanbul’a yakın, ulaşım kolay. Yenikapı’dan Yalova’ya deniz otobüsü ve hızlı feribotla ulaşılabiliyor.

Sürekli oturanlar veya yazlıkçılar İstanbul’daki işlerine sabah gidip akşam dönebiliyorlar.Yalova, tarihin çok eski dönemlerinden beri kaplıca kentidir ve bu özelliğini sürdürmektedir. Kurşunlu Kaplıcası Yalova’dan olduğu kadar uzaklardan gelenlerin de ilgi odağı. Atatürk de Yalova’yı çok sevmiş, Kaplıca bölgesinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü yaptırmıştı ve burada çok zaman geçirmişti.

Tennal’de şimdi müze olan konutu gezebilirsiniz. Atatürk buraya sık gelirdi ve bazen hükümet toplantıları da Yalova’da yapılırdı. Kent merkezinde hâlâ denize girilebilmekteyse de denizin kirlenmesi bir deniz sayfiyesi olarak Yalova’nın keyfini biraz kaçırdı ama temiz havası, çevresinin yeşilliği, güzel içme sulan ve kaplıcaları ile günümüzde de bu özelliğini korumaktadır.

İstanbul yönünden Yalova’ya gelirken yol boyunca çiçek seraları göreceksiniz, Öte yandan denizdeki kirliliğin durduğu ve yerini giderek temizlenmeye bıraktığı da gözden kaçmıyor. Bu da Yalova’nın turizm geleceğini olumlu etkiliyor. Ayrıca Yalova ülkemizin en büyük çiçek yetiştiricilerindendir. Dağlara doğru çıkarsanız çevredeki bütün köylerin yeşile boyalı olduğunu görürsünüz, Meyvecilik ve çiçekçilik yapan yamaç köyleri çevresi son yıllarda çiftlik evi yapan büyük kent insanlarının artan ilgisini çekiyor.1 Yorum to “Yalova Tatil Yerleri | Yalova Tatil”

  1. YELKEN MOTEL VE PANSİYON YALOVA ARMUTLU MARMARA SAHİLİNDEKİ EVINIZ Says:

    en uzuc aıle motelı YELKEN MOTELdir..

Yorum Yaz